Zapewne wielu z was często było zszokowanych wysokimi kosztami różnorodnego rodzaju przedmiotów czy usług. Należy przyznać, iż bardzo wielu z nas mogą one przytłoczyć. Wtedy zastanawiamy się, dlaczego są one tak wysoko wycenione. W końcu my sami nie oczekujemy zapłaty stu pięćdziesięciu zł za dziesięć minut naszej pracy. Za co więc de facto płacimy fachowcom gdy ich zatrudniamy? Przecież hydraulik tylko wali w rury. Możemy myśleć, że usługi osób, które pracują w mniej prestiżowych dziedzinach, takich jak mechanika samochodowa czy hydraulika, powinny cenić swoje usługi znacząco niżej, niż przykładowo lekarze czy adwokaci. Tymczasem ich opłaty potrafią być naprawdę niemałe. Czasami na ich widok nachodzi nas myśl, iż wszak spokojnie moglibyśmy zrobić dokładnie to samo, co oni samemu.

Jednak pamiętaj, iż nie płacisz im wyłącznie za to, że dokręcą śrubkę lub wymienią olej w aucie, czy siłowniki hydrauliczne. Ich wartość pochodzi z ich zdobytego doświadczenia. W końcu Ty sam nie wiesz, w jakim miejscu daną śrubkę powinno się dokręcić. Fachowcy mogą czuć to wręcz instynktownie i usunąć usterkę w 5 minut. Czy posiadana wiedza rzeczywiście jest tak cenna? Może Ci się wydawać, że trzeba tylko wpisać w wyszukiwarkę Google frazę “w jaki sposób wymienić olej silnikowy, ażeby wiedzieć na dany temat absolutnie wszystko, co jest wam potrzebne. Jednakże zauważ, że żeby generalnie wiedzieć, co jest akurat problemem, należy mieć sporą wiedzę. Częstokroć osoby wykonujące pracę fizyczną spędzają długie lata na nauce zawodu, ucząc się w technikum, a kolejno pełniąc staż w zakładzie u profesjonalisty.

Nie da się takiej wiedzy zdobyć przez 20 minut, przedzierając się przez publikacje na dany temat. Nawet jeżeli by się dało, to cały czas brak nam praktyki i wyczucia, które pomogłyby nam usunąć usterkę bez ryzyka uszkodzenia czegoś ważniejszego. Czy wszystkich oceniamy tak samo? Nikt z nas przeważnie nie kwestionuje ceny naprawy jakiegoś uszkodzenia u producenta lub w autoryzowanym salonie naprawy. Z całą pewnością, koszt może nas przytłaczać i będziemy posiadać opory, nim się na to zdecydujemy, lecz w końcu zapłacimy odpowiednią kwotę bez szemrania. Podczas gdy mechanik pracujący sobie prywatnie w skromnym warsztacie, który to bierze od nas 5 razy mniej, wywołuje u nas znacznie większe.

Dlaczego te dwie opcje oceniamy tak różnie, skoro możliwe, że osoby wykonujące dokładnie tą samą usługę posiadają taką samą wiedzę praktyczną? Czy chodzi tutaj o ich miejsce pracy, charakter ich warsztatu, a być może fakt, iż praca na swoim kojarzy nam się z mniejszym prestiżem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *