Pszenica jest najpopularniejszym ze zbóż i tylko na terenie Europy uprawa tego gatunku wynosi 47%. Potrzebuje najwyższej jakości ziemi. Duże ma też wybór odpowiedniego przedplonu, a zatem rośliny, która wyrasta na polu przed posadzeniem na nim tzw następczej rośliny. W sytuacji pszenicy najlepiej sprawdzają się te pszenice z rodziny strączkowatych i oleistych. Siewny materiał należy uprzednio znakomicie przygotować, między innymi ochronić przed potencjalną łamliwością źdźbła później.

W jaki sposób rozsiewać nasiona? Kluczowa zasada opowiada, ażeby plony nie zostały później zbyt gęsto rozmieszczone. Nasiona będące w glebie za siebie muszą walczyć o odpowiednią ilość wody i pozostałe składniki odżywcze (co jest uniemożliwione przykładowo w w czasie suszy). Poza tym zbyt ciasne rozłożenie produktu siewnego przyczynia się do powstania wielu chorób oraz dodatkowo znacząco ogranicza równomierne dojście światła do zasianego zboża. Jeżeli termin wysiewu z pewnych względów się nieco opóźnił, liczbę nasion należy troszeczkę zwiększyć (około 10-20% więcej aniżeli wykazuje standard wysiewu w normalnym terminie). Siew pszenicy z reguły powinien odbywać się na głębokość od 2 do 4 cm. Odległość pomiędzy rzędami musi natomiast wynosić od ośmiu do piętnastu cm.

Pszenica jest rośliną bardzo wymagającą i mimo to uprawa tego gatunki nie wlicza się do najtrudniejszych, to w ostatnim czasie ma na nią wpływ sporo aspektów, a głównie: szybkie i gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych a także duże amplitudy temperatur, których kilkanaście lat temu nie zdołało się doświadczać w aż tak dużym stopniu

Zobacz również: kalendarz siewu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *