Stomia to pojęcie z dziedziny medycyny czasami nazywane również sztucznym odbytem. Stomia to połączenie światła przewodu pokarmowego ze skórą. Refundacja stomii Stomia tworzona jest w bardzo konkretnym celu. Ma za zadanie dostarczenie substancji odżywczych do światła p. pokarmowego. Stomia jest także używana w roli drogi dla oprowadzania kału. Stomia refundacja dzieli się na parę typów.

 

Kolostomia z dofinansowaniem z NFZ to bardzo często wybierany wariant. To stomia na jelicie grubym. Stosowanana jest po usunięciu choremu pacjentowi partii j. grubego. Reszta jelita grubego pacjenta wyprowadzana jest na powierzchnię brzucha, a następnie jest przyszywana do skóry pacjenta. W ten oto sposób tworzy się tzn. “odbyt brzuszny”, czyli stomia. Kolostomia wykonywana jest w konkretnych przypadkach. Bardzo często zabieg ten wykonywany jest w przypadku pojawienia się nowotworów jelita grubego, czy też bardzo poważnych ran brzucha. Niedrożność jelit też staje się nierzadko przyczyną kolostomii. Urostomia, jak sama nazwa wskazuje jest to rodzaj stomii w obrębie ukł. moczowego.

 

Urostomia umożliwia swobodny odpływ moczu w poważnych stanach chorobowych. Stosowana jest głównie w wypadku wykrycia wszelkich nowotworów układu moczowego, jakie uniemożliwiają pacjentom naturalne oddawanie moczu. W tym przypadku, oddawany mocz trafia do worki stomijne refundacja , które posiadają kraniki do opróżniania. Redundacja stomii układu moczowego podlega ograniczeniom. NFZ na swojej oficjalnej stronie internetowej opisuje zasady zaopatrzenia w sprzęt niezbędny do stomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *