Nowoczesne aglomeracje mają wyjątkowo zróżnicowaną architekturę. Po pierwsze mają bardzo dużo obiektów, które są użytkowane od kilkunastu lat a ich wygląd jest niezmienny.

 

Najczęściej stanowią sentyment dla mieszkańców danego miasta, lecz niektóre z chęcią oddaliby do wyburzenia.

 

Architektura miejska jest jednak też wyposażona w nowe bloki, nowoczesne strzeżone osiedla, wspaniałe szklane biurowce przeznaczone do wynajęcia przez spółki, oraz niesamowite apartamentowce, które są eleganckie i które kupują tylko najbogatsi ludzie. W aglomeracjach jednakże dominuje ta starsza architektura. Nawet w młodszych miastach, które nie mają nawet stu lat, albo ledwo tą liczbę przekroczyły widać więcej obiektów starszych aniżeli nowoczesnych. Jeżeli chodzi o ośrodki miejskie to rozwijają one się pod wpływem działań ludzi. Obywatelski budżet powoduje, iż ludzie mają kolejne plany na dokonanie zmian w ośrodkach miejskich, które to ułatwią im życie lub uatrakcyjnią wybraną okolicę, na przykład przez rozbudowanie parków czy placów zabaw dla dzieci. Modyfikacje w ośrodkach miejskich następują także ze względu na poszerzoną komunikację miejską oraz indywidualną.

 

Duża liczba pojazdów wymaga dostosowania osiedli a także bloków czy biur pod te osoby, które chcą zaparkować, ale również do osób niepełnosprawnych, rodziców, którzy to chcą poruszać się z małymi dziećmi w wózkach. Są to bardzo ważne kwestie w trakcie planowania budowy nowych budynków. Muszą być one dostosowane do potrzeb osób, jakie nie zawsze mogą się same poruszać. Jest też kolejna rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę gdy się wykonuje projekty miasta. Ludzie coraz to chętnej poruszają się na rowerze, na hulajnogach manualnych a także elektrycznych, z tego powodu wymagane są ścieżki rowerowe, wystarczająco szerokie chodniki, i stojaki rowerowe. W większości zdarza się tak, że nie ma gdzie postawić własnego roweru i wtedy trzeba poszukiwać czegoś do podczepienia roweru co nie do końca może spodobać się ludziom dookoła, np. przypięcie do lampy może okazać się dla kogoś problematyczne. Stojaki rowerowe muszą być tak ustawione, żeby nie przeszkadzały pieszym i ludziom poruszającym się własnymi samochodami. Architektura miejska to nie tylko i wyłącznie budynki oraz osiedla, ale także tzw. architektura mała. Należą do niej też wózek warsztatowy, lecz też ławki, dzięki którym dzieci z dziadkami mają okazję odpocząć w parku, kosze na śmieci, które pomagają w dbaniu o czystość miasta. Należą do nich także wszelkie donice, jakie zdobią ulice miast.

 

Zrobione są one w większości z betonu, ażeby wytrzymały długi okres czasu. Znane w tej grupie są na stałe przymocowane stoły do gier w pingponga. Powinno się też wspomnieć o słupkach, jakie posiadają różne zadania, np. zabezpieczenie chodników przed parkowaniem. Im trwalsze części małej architektury tym korzystniej, bo częstokroć narażone są one na działalność osiedlowych wandali, jacy niestety nie szanują publicznej własności. Co więcej muszą być również odporne na zmienne działanie warunków pogodowych, np. deszczu albo śniegu. Należy dbać o architekturę miasta w którym mieszkamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *