Po dostaniu się do szpitala mnogość leczonych podaną ma kroplówkę. To bardzo powszechny typ podawania płynów i lekarstw, dzięki jakiemu potrafią one zadziałać szybko i skutecznie. Dlaczego kroplówka jest tak powszechna? Co sprawia, że lekarze preferują podać płyny lecznicze zwłaszcza za jej pośrednictwem, a nie doustnie?
Kroplówka – czym ona jest?
Kroplówka czyli plastikowy pojemnik z płynem, jaki za pomocą przewodu wpiętego do wenflonu powoli wpływa do żył. Najczęściej jest to wodny roztwór chlorku sodu w fizjologicznym natężeniu. Można w nim zmieszać różnorodne leki, zwykle przeciwbólowe albo moczopędne. Równie często zawartość kroplówki to płyn z glukoza. Wenflon to specjalna igła wkładana dożylnie do żył obwodowych. Za jej pomocą substancje zawarte w płynie w środku kroplówki lecą bezpośrednio do krwiobiegu. Dzięki temu leki szybko dochodzą do konkretnego miejsca i skutecznie funkcjonują już po kilku min..
Kroplówka – czemu jest skuteczna?
Leki podawane doustnie muszą przejść dość długą drogę zanim trafią do krwi i zaczną funkcjonować. Po zażyciu ulegają procesom trawienia i wchłaniania, czasem potrzebują także aktywacji przez metabolizm wątrobowy. Z kolei substancje lecznicze podane drogą kroplówki trafiają wprost do krwiobiegu oraz mogą już działać natychmiastowo. Łatwiej jest także monitorować w ten sposób stężenie leku, ponieważ procesy trawienia oraz wchłaniania są osobniczo zmienne i zależą od sporej liczby czynników. Ich pominięcie pozwoli na uzyskanie pożądanego poziomu leku już po przekazaniu.
Kroplówka – co można przekazać za jej pomocą?
Jeżeli zawartość kroplówki to jedynie wodny roztwór soli fizjologicznej, wówczas odpowiada za właściwe nawodnienie pacjenta. To szczególnie przydatne po pewnych urazach, krwawieniach, czy w czasie okołooperacyjnym. Często drogą dożylną jest podawana również glukoza, wielokrotnie u osób chorych na cukrzycę albo wyniszczonych oraz niedożywionych. W przychodniach popularną rzeczą jest też podawanie za pośrednictwem kroplówki leków przeciwbólowych. Działają one wtedy sprawniej i skuteczniej, co jest szczególnie ważne w bólu powiązanym z operacją.
Często w kroplówkach miesza się także lekarstwa moczopędne, przydatne zwłaszcza u chorych z niesprawnością nerek lub serca. Roztwór przekazywany dożylnie to też świetna metoda naprawiania niedoborów oraz zaburzeń elektrolitowych, np. deficytu sodu, magnezu, czy witamin. Taką praktykę używa się u ludzi starszych, cierpiących, nadużywających alkoholu, u których niedobory minerałów są spotykane. Wlew magnezu do żył jest również popularny u kobiet w ciąży, którym zagraża zbyt wczesny poród, bo pierwiastek ten działa rozkurczająco na mięsień macicy. Za pośrednictwem kroplówki można również wyrównać stężenie żelaza u chorych z anemią.

Więcej: kroplówka Gdańsk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *